Načítanie mapy…

Dátum/čas
Date(s) - 16/11/2018
19:30 - 21:30

Miesta konania
Mestské divadlo POH

Kategórie


Koncertný „trojvečer” venovaný priateľstvu medzi Českou a Slovenskou republikou je komponované predstavenie hudobných skladieb Sri Chinmoya v podaní vynikajúcich európskych hudobníkov. V priebehu večera zaznie jedinečný aranžmán piesne Československo, ktoré Sri Chinmoy venoval slávnostnému koncertu na počesť priateľstva medzi Českou a Slovenskou republikou 11. marca 1996 v Lincoln Centre, New York, USA za prítomnosti Karla Kovandu a Petra Tomka – vtedajších veľvyslancov obidvoch krajín v OSN.

Koncert srdca 16.11.2018

Československo, pozornosť sveta vzbudzuješ.
Sebazdokonalenie požaduješ.
Hĺbku hudby srdca vlastníš.
Vrchol poézie života v tebe vyrástol.

Sri Chinmoy, 1990

Vstupenku si môžete bezplatne objednať na stránke:

www.koncertsrdca.sk

Po vyplnení údajov vám ju zašleme poštou. Počet miest je z kapacitných dôvodov obmedzený.

Program

 • ALAP YSLER
  dudukŠvajčiarsko
 • KANALA AUER
  sitarRakúsko
 • ACHENBACH DUO
  sláčikové duoRakúsko
 • SAHADEVA ENSEMBLE
  komorný orchesterVeľká Británia
 • SRI CHINMOY
  záznam koncertu

Sri Chinmoysa radí do tisícročnej tradície indických duchovných Majstrov, rovnako ako medzi moderné, renesančné a medzinárodne uznávané osobnosti, ktoré za sebou zanechali rozsiahle hudobné, výtvarné a literárne dielo. V roku 1970 sa na pozvanie generálneho tajomníka OSN U Thanta stal zakladateľom “The Peace Meditations at the United Nations”, mierovej iniciatívy v hlavnom sídle OSN v New Yorku.Dušeplná hudba predstavovala pre Sri Chinmoya jeden z nejprirodzenejších spôsobov, ako sa dotknúť ľudského vnútra. Je autorom viac ako 21 000 mantrických piesní a skladieb. Prostredníctvom viac ako 770 Mierových koncertov, na ktorých v priebehu uplynulých štyroch desaťročí vystupoval na miestach ako newyorská Carnegie Hall alebo londýnska Royal Albert Hall, ponúkal poslucháčom po celom svete hlboký zážitok vnútorného mieru, ticha a harmónie s okolitým svetom a aj so sebou samým.

Účinkujúci z mnohých krajín sveta, ktorí vystúpia v priebehu koncertného večera s vlastnými interpretáciami skladieb Sri Chinmoya, se podelia o hlbokú stopu, ktorú v ich živote a srdci zanechal autor hudby.

Účinkujúci

Koncert srdca 16.11.2018

Sahadeva Ensemble

Sahadeva je skúsený klavirista z Londýna, ktorý sa venuje meditácii viac ako 30 rokov. V roku 2014 vytvoril tento netradičný orchester zložený z výnimočných hudobníkov, aby sa tak mohol podeliť s verejnosťou o zážitok spojenia hudby a meditácie. Pre tento koncert si pripravil bohaté aranžmány piesní s vyvrcholením v piesni Československo, ktorú zložil Sri Chinmoy v roku 1990 na počesť znovuzískanej slobody našej republiky pri svojej prvej návšteve Československa.

Koncert srdca 16.11.2018

Alap Ysler

Alap Ysler zo Švajčiarska je hudobníkom “par excellence“, ako napovedá jeho meno. Alap znamená “samotný zdroj hudby” alebo tiež úvodnú melodickú improvizáciu v klasickej indickej hudbe. Medzi jeho najobľúbenejšie nástroje patria rôzné typy fláut, které si aj sám vyrába. V úvodnej časti koncertu zahraje na tradičný arménsky duduk v sprievode Lukasa Oaklanda na nigérijsky perkusný nástroj udu. Ich spoločné hudobné variácie navodzujú veľmi pútavú a silnú atmosféru, ako by v sebe ukrývali hĺbku oceánu, nekonečnosť oblohy a rytmus vesmíru.

Koncert srdca 16.11.2018

Kanala Auer

Kanala Auer je učiteľom hry na gitaru vo Viedni. Na svojich koncertoch sa ale zameriava predovšetkým na indický sitar, ktorému sa venuje viac ako 20 rokov. Vyvinul si vlastný štýl, ktorý je inšpirovaný klasickou školou indickej hry na sitar s uplatnením jemných prvkov typických pro západnú hru na gitaru. Jeho voľné improvizácie si vypočujeme v sprievode indických tabiel v podaní Sadananda Mageeho z Dublinu. Hra na sitar produkuje veľmi podmanivý zvuk s takzvanými vyššími alikvotnými tónmi, ktoré umocňujú zážitok harmonickej hudobnej rezonancie a dotýkajú sa tak hlbšej úrovne ľudského vnímania.

Koncert srdca 16.11.2018

Achenbach Duo

Rodinné sláčikové duo hudobníkov z Viedne, ktorí vyštudovali hudobné Mozarteum v Salzburgu a Viedeňské konzervatórium. Duo je zložené z huslí a violončela. Často tiež vystupujú s Rozhlasovým symfonickým orchestrom, Viedenským symfonickým orchestrom či Viedenskými Bachovými sólistami. Vo svojom voľnom čase sa venujú vlastným aranžmánom skladieb Sri Chinmoya v štýle klasickej vážnej hudby obohatenej dotykom indického pôvodu piesní.

Pridať komentár