Šport a meditácia

Šport ukrýva tajomstvo. Môže sa stať bránou k nášmu netušenému vnútornému potenciálu. Meditácia je dobrodružná cesta k nášmu neobmedzenému zdroju. So sústredenou mysľou, vyrovnanými emóciami a správnym postojom sa intenzita, prúd a radosť, ktoré zažívame v športe, môžu stať meditáciou.

Pre niekoho môže znamenať meditácia útek od vonkajšieho sveta a od starostí. Je to ale naopak. Meditácia náš učí, ako byť v súlae s vonkajším svetom a v tichosti sa zladiť s našim vnútrom, a to aj v tých najťažších momentoch, pracovnom strese, ale i pri športovom výkone.

Akým dobrým pomocníkom môže byť meditácia pre športovcov a to nielen tých vrcholových, nám vysvetľuje kniha od Sri Chinmoya „Šport a meditácia“ Inšpiratívne a motivačné príhovory o dôležitosti kombinácie vnútornej disciplíny a dynamiky, ktorú pri športe získavame, je doplnená aj tipmi popredných vrcholových športovcov, ktorí sa zoznámili s meditáciou práve vďaka pomoci Sri Chinmoya. V knihe je tiež niekoľko tipov, ako lepšie pristupovať k svojmu osobnému tréningu.

Hoci dnešní vrcholoví športovci možno už dosiahli súčasných fyzických hraníc ľudského tela, duchovné bohatstvo, ukryté hlbšie vnútri, zostáva doposiaľ nedotknuté a nevyužité. Duchovný učiteľ a športovec Sri Chinmoy nám v tejto nevšednej knihe odhaľuje vnútornú dimenziu športu. Dimenziu, ktorú do svojho súčasného fyzického a mentálneho tréningu môže zaradiť každý, od profesionálnych športovcov po začiatočníkov a amatérov. Práve tento nový rozmer nám umožňuje zlepšiť fyzický výkon, ale tiež premeniť radosť, ktorú nám šport prináša, v hlboké a trvalé uspokojenie.

V knihe sa s nami o svoje vnútorné tajomstvá a duchovný náhľad na tréning a súťaže podelia špičkoví športovci ako Carl Lewis, Tatiana Lebedevová, Tegla Loroupe, Bill Pearl alebo Paul Tergat.

„Verte mi, radosť, ktorá prichádza z prekonávania vlastných hraníc, je ten najneuveriteľnejší pocit na svete. Zažil som ho mnohokrát. A rád som sa pozeral, ako ho zažívali ostatní.“ 

– Carl Lewis, deväťnásobný olympijský víťaz

Šport je pre mňa meditácia. Športovci vo všetkých športoch hovoria o tom, že zažívajú určitý stav prúdu energie, keď je ich myseľ a telo v dokonalej rovnováhe. Je to stav, v ktorom neexistuje bolesť ani únava. Spomínam si na jeden takýto moment na majstrovstvách sveta v duatlone. Schádzal som z bicykla a obúval si bežecké topánky. To, že bežím, som si uvedomil až keď som mal za sebou desať kilometrov Mal som pocit, ako by sa moje telo vôbec nedotýkalo zeme. Bol som si istý, že snívam. Mal som v očiach slzy. Nevnímal som žiadne úsilie a ani som si neuvedomoval, na akom dôležitom závode som. Cítil som sa akoby mimo telo, ako keby som nezávodil ja. Tieto výnimočné a vzácne vnútorné okamihy pre mňa doteraz veľa znamenajú.

Akákoľvek športová aktivita je u mňa vždy spojená s obrovským zaujatím. Ako dieťa som mal potrebu neustále niekde pobiehať a celý deň tráviť vonku. Neskôr som si ako profesionálny športovec uvedomil, že okrem fyzickej úrovne existuje i vyššia úroveň. Niektorí tomu hovoria mentálna rovina, iní srdce či duša, alebo dokonca ešte niečo viac. Tým, že som si tento vnútorný rozmer uvedomil a začal ho trénovať, som prekonával prekážky, ktoré by som iba tréningom tela neprekonal.

Čoskoro som zažil, že skutočný šport nie je iba posúvanie tela k novým hraniciam. Aby ste sa stali úplnými športovcami, musíte s rovnakou intenzitou, akou trénujete telo, zároveň trénovať i svoje vnútorné schopnosti. Nemožného môžete dosiahnuť iba keď ste v harmónii so svojim telom, mysľou a srdcom. Vezmite si olympijské hry. Všetci športovci na štartovacej čiare majú takmer rovnakú výkonnosť. Ten, kto medituje a je v dokonalej rovnováhe sám so sebou, má preto väčšiu šancu prekonať možné prekážky.

Behom svojej kariéry som došiel k nasledujúcemu záveru: čím dlhší závod, tým viac energie potrebujete načerpať od svojho vnútorného športovca. Vonkajší športovec sa unaví a po štyroch, šiestich hodinách zaklope na vašu hlavu: „Hej, tu ma to bolí, som unavený. Zastav a chvíľu si oddýchni!“ Musíte dokázať ovládnuť a stíšiť myseľ. Vždy si buďte vedomý svojich schopností a verte svojej sile a neprestávajte sa sústrediť na svoj skutočný cieľ.

Ľudia sa ma pred pretekmi často pýtali: „Prekonáš rekord?“ Ale o to tu nejde! Nejde o rekordy, ale o to, aby ste zo seba vydali to najlepšie! Pokiaľ som naplno využil svoje schopnosti a možnosti, bol som v cieli šťastný. Nie kvôli dosiahnutému času alebo umiestneniu, či rekordu, ale pretože som bol spokojný s tým, čo som predviedol. Nejde o víťazstvo, nejde o peniaze, ide o neustály pokrok a o to, aby sme sa nakoniec stali lepšími ľuďmi.

Tak tento predhovor napísal športovec Olivier Bernhard zo Švajčiarska, ktorý šesťkrát vyhral súťaž Ironman, je trojnásobným majstrom sveta v duatlone a trénerom triatlonistov, pre knihu „Šport a meditácia“.

Kniha „Šport a meditácia“ je momentálne dostupná v českom jazyku, na slovenskej verzii sa intenzívne pracuje a veríme, že v priebehu tohto roka bude dostupná.

Ak vás táto téma oslovila, knihu si môžete zakúpiť v našej darčekovej predajni Madal Bal v Bratislave, Trenčíne a Košiciach alebo v našom eshope www.slnecnacesta.sk alebo vo svojom obľúbenom kníhkupectve, prípadne cez eshop Panta Rhei, Martinus, Gorila.

Šport a meditácia je jedinečná kniha, ktorá búra naše predsudky voči fyzickým schopnostiam a vekovým obmedzeniam. Sri Chinmoy je poprednou osobnosťou, ktorá spája meditáciu a fyzickú kondíciu. Ukazuje nám, ako môžeme prakticky priniesť silu meditácie do športového tréningu.

Sri Chinmoy bol priekopníkom v extrémnom vzpieraní a búral naše predstavy o nemožnosti. Bol tiež aktívnym bežcom, absolvoval niekoľko maratónov a ultramaratónov. Cvičeniu sa venoval celý život. Pre svoju vonkajšiu kapacitu čerpal z duchovnej praxe. Dokázal prekonávať svoje vlastné vzpieračské úspechy ešte aj keď mal 60, neskôr 70 rokov.

Kniha zdieľa postrehy Sri Chinmoya a ponúka nový pohľad na spojenie športu a duševného a mentálneho rozvoja. Autor ukazuje, ako nám meditácia môže pomôcť preniknúť do našich vnútorných kapacít a prekonať všetky naše súčasné predstavy o výkonnosti.

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.