Najsilnejšia mantra Aum

AUM je jeden nedeliteľný, bezzvuký zvuk. Je to vibrácia Najvyššieho – Boha. Keď človek počuje tento zvuk vnútri seba, keď sa s ním identifikuje, keď s ním žije, tak môže byť oslobodený od pút nevedomosti a realizovať Najvyššieho – Boha vnútri aj navonok. Zvuk Aum je unikátny. Vo všeobecnosti počujeme zvuk, keď dve veci udrú alebo narazia do seba. Ale AUM nepredstavuje takýto zvuk. Je to anahata, úder, je to bezzvuký zvuk. Jogín alebo duchovný Majster môže počuť AUM v najhlbších skríšach svojho srdca.

AUM sa zárodkovým zvukom vesmíru. Týmto zvukom Boh uviedol do pohybu prvú vibráciu svojho stvorenia. Hemžiaci vesmír je neustále udržiavaný tvorivou plodnosťou božského AUM.

AUM je najsilnejšou zo všetkých mantier. AUM je matkou všetkých mantier.

Slabika AUM je nedeliteľná, ale každá časť predstavuje odlišný aspekt Najvyššieho – Boha. Sanskritské A predstavuje a stelesňuje vedomie Stvoriteľa, Brahma; sanskritské U predstavuje vedomie Boha Udržovateľa, Višnu; sanskritské M stelesňuje premenu, Shiva. Spolu predstavuje AUM spontánny kozmický rytmus, ktorým Boh objíma vesmír.

Univerzálne AUM, vychádzajúce od Najvyššieho, je nekonečný oceán. Samotné AUM vyslovené človekom, je kvapka v tomto oceáne. Tá nemôže byť oddelená od oceánu a navyše aj tie najmenšie kvapky si môžu nárokovať na oceán ako ich vlastný. Spievaním AUM sa človek dotýka a vyvoláva kozmické vibrácie zvuku Najvyššieho – Boha.

Nesmrteľnosť je univerzálnou identitou AUM. Keď žijeme v nevedomosti, AUM nás živí. Keď žijeme v poznaní, AUM nás živí. Keď sme nad oboma, nevedomosťou aj poznaním, AUM nás stále živí, lebo je to nektár, ktorý dáva život stvoreniu.

Je mnoho spôsobov ako spievať AUM. Ak ho spievate nahlas, cítite všemohúcnosť Najvyššieho – Boha. Ak ho spievate jemne, cítite blaženosť Najvyššieho – Boha. Ak ho spievate ticho, cítite mier Najvyššieho – Boha.

Najlepšie je spievať AUM nahlas. Tak jeho zvuk môže vibrovať dokonca i v našich fyzických ušiach a prestupovať celým našim telom. To presvedčí našu myseľ a dá nám väčší pocit radosti a úspechu. Keď spievame nahlas, zvuk „M“ by mal trvať aspoň trikrát dlhšie ako zvuk „AU“.

Nezáleží na tom, ako vážne človek pochybí, pokiaľ spieva AUM veľakrát z najväčšej hĺbky svojho srdca, všemohúci súcit Najvyššieho – Boha mu odpustí. Mrknutím oka sila AUM premení temnotu na svetlo, nevedomosť v poznanie a smrť v nesmrteľnosť.

AUM má nekonečnú silu. Jednoduchým opakovaním AUM môže človek realizovať Boha. Čokoľvek, čo Boh má a čímkoľvek Boh je, vnútri i navonok, AUM môže ponúknuť, pretože AUM je zároveň životom, telom a dychom Boha.

Zaujímavosti: Článok o tom, čo AUM znamená, vyšiel v prvom čísle magazínu AUM 27. augusta 1965. AUM magazín bol mesačný žurnál, venovaný exkluzívne duchovným textom Sri Chinmoya. Prvé číslo bolo publikované 27. augusta 1965 a pokračovalo až do roku 1981.

Niektoré čísla z časopisu si môžete prečítať v anglickom jazyku tu.

YouTube video

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.