Meditačné techniky

Každý, kto sa rozhodne venovať umeniu meditácie, sa na začiatku svojej cesty stretáva s otázkou ako meditovať. Akú techniku k tomu využiť? Je dobré si preto objasniť, že technika a meditácia nie je to isté. Technikou rozumieme spôsob, akým sa dokážeme dostať do stavu meditácie, teda stavu, keď nemáme žiadne myšlienky, žiadne pocity, iba jednoducho sme.

Veľmi pekne to vysvetlil Pradhan Balter, ktorý sa meditácii pod vedením duchovného učiteľa Sri Chinmoya venuje už od 70-tych rokov minulého storočia. Mali ste ho možnosť stretnúť v roku 2017 na sérii jeho prednášok v Bratislave. V roku 2018 Pradhan znovu zavíta na Slovensko a pravdepodobne v septembri usporiadame prednášku, pod jeho vedením. Bližšie informácie sledujte na našej stránke.

YouTube video

Sú dve veci, ktoré sú veľmi dôležité pre hľadajúceho. Prvou vecou je rozpoznať, že technika nie je to isté ako meditácia. Ľudia prichádzajú na kurzy a chcú od nás, aby sme im ukázali kroky. Krok jedna, krok dva, krok tri, krok štyri.

Ak navštívite rôzne kurzy zistíte, že sú rôzne cesty, rôzne techniky. Rád to prirovnávam k procesu, keď chceme vojsť do vody, do mora. Je veľa rôznych spôsobov a metód, ako sa dostať do mora. Ale pri meditácii to nie je to, čo hľadáme. Metaforicky povedané, tu hľadáme skúsenosť byť mokrý. Skúsenosť byť očistený vnútorným oceánom vedomia.

Takže techniky majú hodnotu iba pri vstupe do vody. Ako dospelí ľudia sa prichádzame učiť umeniu meditácie. Krok jedna je upokojiť svoju myseľ. Čo? To neviem urobiť. Takže ak rozmýšľate, že neviete urobiť krok jedna, stroskotá tým celá snaha. Neviem urobiť ani len prvý krok. Ako môžem potom meditovať?

Nestraťte sa pri technikách. Pamätajte si, čo je to, čo hľadáte. Je to skúsenosti vedomia. Pochopte, že techniky majú hodnotu iba vtedy, keď sa chcete dostať do vody. Na druhej strane je však dôležité to, že ste sa rozhodli do tej vody vstúpiť. Ak použijeme túto metafóru, prečo chcem ísť do vody? Rozhodol som sa ísť do vody. Nájdem cestu ako sa tam dostať. Závisí to od okolností, ktoré sa menia. Ak je voda teplá, jednoducho sa do nej vrhnete. Ale ak je voda studená, idete postupne. Ak sa raz rozhodnete vstúpiť, nájdete techniku, ktorá pre vás funguje.

Kľúčovou ingredienciou pre úspešnú meditáciu je začať s afirmáciami, ktoré pre vás majú zmysel. Vnútorne. Čo je to, čo skutočne chcete? Meditácia začína s jednoducho úvahou, čo dáva vášmu životu zmysel? Takže sa pýtam ľudí, čo dáva vášmu životu zmysel? Zastavte sa na chvíľu. Spýtajte sa samých seba. Čo vás urobí šťastnými? Niekedy sú ľudia takí stratení v rušnom živote, že si nenájdu ani čas skúmať samých seba. Čo je to, čo skutočne chcú v živote. Čo je to, čo im skutočne dá pocit spokojnosti. V momente keď to urobíte, povedzme napríklad, že chcete mať viac mieru, stanovíte si svoj vnútorný cieľ, potom budete mať úmysel meditovať, pretože hľadáte mier.

A nakoniec je dôležitý prístup hľadajúceho. Prístup je ako dieťa, ktoré sa učí chodiť. Nemá žiadny manuál. Dieťa nevie, čo je to chodiť. Nemá žiadnu pomôcku. Má však nadšenie, ktoré vynieslo do popredia. Jednoducho vie, že to je to, čo chce dosiahnuť. Bezpochyby. Takže prineste do popredia detské nadšenie, v spojení s vhodnou ašpiráciou alebo duchovným zámerom. Technika príde a vy budete schopný vstúpiť do vody. Zažijete to. Zabudnite na techniky, priveďte do popredia detské nadšenie a vyživujte svoju ašpiráciu srdca. Toto sú tri ingrediencie k úspešnému začiatku meditácie.

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.