Dychové cvičenia

Jednoduché dychové cvičenia by sme mali cvičiť každý deň, kým sa naša myseľ nestane tichou a neskôr k nim pridať jedno alebo viac nových cvičení. Začnime s 10 minútami denne a postupne môžeme zvýšiť na 15 minút, 20 minút a viac. Dôležité je, aby sme to nerobili na silu, ale prirodzene.

Neposudzujme

Neposudzujme, či nám to ide dobre alebo zle – ak cvičíme, potom sa nám darí!

Dôvod pre meditáciu

Nemeditujme však len pre pekné zážitky – meditujme, aby sme urobili pokrok.

Cesta

Predstavme si cestu – každý pokus meditovať je krokom k nášmu cieľu – šťastiu.

Nebuďme sklamaní

Nebuďme sklamaní, ak sa naša myseľ príliš zamestnáva myšlienkami – je to normálne a rovnaké u každého. Dajme si jednoducho záväzok, že budeme každý deň cvičiť a postupne sa zlepšovať. Tieto úvodné cvičenia sú určené na utíšenie mysle – meditácia leží za mysľou, v tichu a pokoji, ktoré sa dá dosiahnuť cvičením.

Ranná meditácia

Ranná meditácia dá hlbší zmysel nášmu životu. Pripomenie nám, kto v skutočnosti sme, čo je a čo nie je naozaj dôležité. Je to cesta k intuitívnemu pochopeniu a poznaniu seba, kľúč k vyššej realite a hlbšiemu porozumeniu všetkého. Ak je meditácia prvá vec, ktorú po zobudení robíme, začíname deň od samého začiatku správne.

Oči

Pamätajme si, že počas meditácie je dobré mať oči napoly otvorené a napoly zatvorené – aspoň na určitý čas.
Zabráni nám to, aby sme zaspali a bude to rýchlejšie rozvíjať našu schopnosť koncentrovať sa. Rozšíri to našu schopnosť meditovať aj vo vonkajšom svete – počas chôdze, keď sedíme v parku alebo čakáme na autobus. Týmto spôsobom sa môžeme naučiť meditovať hocikde – schopnosť meditovať bude vo vnútri nás, kdekoľvek pôjdeme.

Jedlo

Snažme sa, aby sme nemeditovali hneď po jedle – telo je v tom čase letargickejšie a nepokojnejšie. Meditujme pred jedlom alebo niekoľko hodín po ňom, aby nás nerušilo naše vlastné telo.