Meditácia je, stručne povedané, umenie utíšiť myseľ a vstúpiť do srdca, do najvyššej a najlepšej časti našej bytosti. Občas môžeme získať záblesk nádherného vnútorného mieru a uspokojenia vo svojom vnútri – napríklad keď sa pozeráme na zapadajúce slnko, alebo keď sa prechádzame v prírode – ale väčšinu života je naša vnútorná skutočnosť zakrytá množstvom myšlienok našej nepokojnej a ustaranej mysle.

Meditácia je cestou k objaveniu seba samého. Väčšina z nás, keď hovorí o sebe, spontánne ukáže na stred svojej hrude, na svoje srdce. To je v skutočnosti to pravé miesto, kde začíname hľadať svoje vnútorné Ja. Bohužiaľ, hlavná prekážka v tom, aby sme sa na svoje srdce dokázali plne sústrediť a dozvedeli sa o sebe viac, je prúd nepokojných myšlienok, ktoré nám neustále víria v hlave.

Preto väčšina meditačných techník začína tým, že sa pokúšame utíšiť myseľ a nájsť trochu ticha a pokoja. Keď je myseľ pokojná, mier a spontánna radosť zo srdca dokážu vystúpiť na povrch a zaplavia celú našu bytosť.

Odporúča sa, aby ľudia, ktorí sa chcú naučiť meditovať, začali najprv s cvičením koncentrácie. Koncentrácia vám umožní udržať myseľ pokojnú tak dlho, pokiaľ nevstúpite do meditácie. Existuje veľa koncentračných cvičení, ktoré môžete vyskúšať, ako napr. koncentrácia na dych alebo na plameň sviečky či kvet. Opakovanie mantier môže byť ďalším spôsobom, ako sa ponoriť do meditácie rýchlo a efektívne. Postupom času pomocou sily meditácie získate kontrolu nad svojimi vlastnými myšlienkami a poznáte viac to, čím skutočne ste.

Meditácia nie je únik

Ak vstupujeme do života meditácie, aby sme unikli svetu a zabudli na svoje trápenie, potom to robíme z nesprávneho dôvodu. Ak vstúpime do duchovného života kvôli vonkajšiemu sklamaniu alebo nespokojnosti, potom možno v duchovnom živote nezostaneme. Dnes sa mi nepodarilo uspokojiť svoje túžby; takže nie som spokojný so svetom. Ale zajtra si poviem: „Skúsim to znovu. Možno tentokrát budem spokojný.“ Ale nakoniec pocítime, že nás život túžob nikdy neuspokojí. Pocítime potrebu začať vnútorný život. To je ašpirácia.

Každý deň sa musíme naučiť len jednu vec: ako byť úprimne šťastní.

Sri Chinmoy hovorí:

„Meditácia neznamená len ticho sedieť päť alebo desať minút. Vyžaduje si vedomé úsilie. Musíme prinútiť myseľ, aby sa upokojila a utíšila. Zároveň však musí byť bdelá, aby nedovolila vstúpiť žiadnym rušivým myšlienkam alebo túžbam. Keď dokážeme myseľ upokojiť a utíšiť, pocítime, že v nás svitá nové stvorenie. Keď je myseľ prázdna a pokojná a z celej našej bytosti sa stane prázdna nádoba, naša vnútorná bytosť môže vzývať nekonečný mier, svetlo a blaženosť, aby vstúpili do tejto nádoby a naplnili ju. To je meditácia.“