Poprechádzaj sa lesnou cestičkou, lemovanou majestátnymi stromami. Dotkni sa ich kôry, objím ich. Započúvaj sa do štebotu spevuchtivých vtáčkov, nadýchni sa vône prírody. Nikde inde nenájdeš takúto unikátnu inšpiráciu.

Hudba nás dokáže inšpirovať ako nič iné. Vyvoláva v nás zriedka zažívané pocity eufórie, hlbokého porozumenia, dokáže nás vtiahnuť do nášho najhlbšieho vnútra, to je jej čaro a výnimočnosť. 

Pohľaď na vtáky, rozhliadni sa po širokej, modrej oblohe, zadívaj sa na zelené pole alebo na krásny mesiac. Keď budeš pozorovať tieto veci, získaš väčšiu inšpiráciu. Môžeš sledovať vychádzajúce slnko alebo čokoľvek iného, čo ti dá okamžitú radosť. Vždy si nájdi niečo inšpirujúceho a dívaj sa na to svojimi očami, pokiaľ ťa inšpirácia nenaplní. Pre zvýšenie svojej inšpirácie sa dívaj na čokoľvek, čo je krásne.

Bez jógy nie je sebaobjavenie. Jóga nie je náboženstvo. Jóga je univerzálna pravda. Je to tradičná pravda Indie. Je to ten najdôležitejší zážitok života. Pravá jóga a život patria k sebe. Nie je možné ich oddeliť. Pokiaľ sa o to pokúsite, nepodarí sa vám to. Jóga a život sú rovnako neoddeliteľné ako Stvoriteľ a stvorenie.

Čo je to jóga? Jóga je víťazstvo nad sebou samým. Víťazstvo nad sebou samým je realizácia Boha. Ten, kto praktikuje jógu, robí dve veci naraz: zjednodušuje celý svoj život a získava voľný prístup k božskému.

Na poli jógy nemôžeme nikdy nič predstierať. Naša ašpirácia musí byť skutočná. Celý náš život musí byť skutočný. Pre horlivého ašpiranta nie je nič nemožné. Jeho kroky vedie vyššia sila. Nezdolná vôľa Boha je jeho najbezpečnejšou ochranou. Nehľadiac na to, ako dlho alebo koľkokrát chybuje, má plné právo vrátiť sa do vlastného duchovného domova. Jeho ašpirácia je stúpajúci plameň. Tento plameň nemá dym, nepotrebuje palivo. Je dychom jeho vnútorného života. Vedie ho k brehom zlatého sveta Za. Na krídlach ašpirácie vzlieta ašpirant do oblasti transcendentálna.

Jógu môže praktikovať každý a bez ohľadu na vek. Musíme ale porozumieť tomu, čo jóga skutočne znamená. Je bohužiaľ veľa ľudí, ktorí si myslia, že jóga znamená fyzické pozície a dychové cvičenia. To je žalostná chyba. Tieto pozície a cvičenia sú úvodné a prípravné stavy, vedúce ku koncentrácii a meditácii, ktoré jediné nás môžu doviesť k hlbšiemu, vyššiemu a naplnenejšiemu životu.

Hatha jóga je východzí bod. Cvičenie hatha jógy je ako škôlka, zatiaľ čo koncentrácia, meditácia a kontemplácia sú ako štúdium na vysokej škole. Aj keď nebudete chodiť do škôlky, môžete sa ľahko dostať na univerzitu. Existujú dobrí študenti, vynikajúci študenti, ktorí niektoré ročníky preskočia. Nemusia chodiť do škôlky. Začnú na základnej škole a potom pokračujú ďalej. Pokiaľ ale nezačnete, ako dosiahnete cieľ? Mali by sme sa ochotne naučiť všetko, čo nás hatha jóga môže naučiť, nemali by sme ale tejto malej vetve veľkého stromu jógy venovať neprimeranú pozornosť.

Ak vaše telo nie je dostatočne silné, dnes budete trpieť bolesťami brucha, zajtra vás bude bolieť hlava a pozajtra budete mať nejaké ďalšie problémy. Samozrejme nebudete schopní sústrediť sa a meditovať. Z tohto dôvodu je dôležité udržovať telo v dobrej kondícii. A asany hatha jógy sú pre telo omnoho lepšie ako energické cvičenie, praktikované na západe. Asany ukľudnia vaše telo – za predpokladu, že to nebudete preháňať.