Image

Duša

Duša, ktorá predstavuje Boha, je hlboko vnútri nás; je súčasťou Ja. Prostredníctvom duše vstupujeme do svojej všadeprítomnej božskosti. Keď používame termín „duša“, mienime tým iskru Ja, vševedúceho a Všemohúceho. Duša sa nikdy nemôže zhoršiť, nikdy nemôže byť zlá. Zlý môže byť jednotlivý život. Duša je vedomá časť božej vlastnej Božskosti. Vďaka tomu sa duša nikdy nemôže zhoršiť a nemôže byť zlá. Sídlom duše je naše srdce, naše duchovné srdce, ktoré sa nachádza v strede našej hrude. Nie je to fyzické srdce, je to srdce, ktoré môžeme cítiť, keď sa ponoríme hlboko do seba.

Srdce a duša

Ak meditujeme v srdci, meditujeme tam, kde je duša. Pravda, svetlo a vedomie duše prestupujú celé telo, ale je tu zvláštne miesto, kde duša väčšinu času sídli a to je v srdci. Ak chcete osvietenie, musíte ho dostať od duše, ktorá je vo vnútri srdca. Keď viete, čo chcete a kde to nájdete, je rozumné na toto miesto ísť. Inak je to ako by ste išli do železiarstva pre potraviny.

Je nesmierny rozdiel medzi tým, čo môžete získať z mysle a čo môžete získať zo srdca. Myseľ je obmedzená; srdce je neobmedzené. Hlboko vnútri vás je nekonečný mier, svetlo a blaženosť. Získať obmedzené množstvo je ľahká vec. Meditácia v mysli vám to môže dať. Ale môžete získať nekonečne viac, ak meditujete v srdci. Dajme tomu, že máte možnosť pracovať na dvoch miestach. Na jednom mieste si zarobíte dvesto dolárov a na inom mieste päťsto dolárov. Ak ste múdri, nebudete márniť čas na prvom mieste.

Tak dlho, kým máte ohromnú vieru v myseľ, ktorá všetko komplikuje a pletie, budete vo svojej meditácii odsúdení ku sklamaniu. Bežní ľudia si myslia, že zložitosť je múdrosť. Ale duchovný ľudia vedia, že Boh je veľmi prostý. V jednoduchosti, nie v zložitosti, prebýva skutočná pravda.

Nehovorím, že myseľ je vždy zlá. Nie, to nemusí byť. Ale myseľ je obmedzená. Čo môžete z mysle nanajvýš získať, je inšpirácia, ktorá je sama obmedzená. Pre pravú ašpiráciu musíte ísť do srdca. Ašpirácia prichádza zo srdca, pretože tam je vždy osvietená duša. Keď meditujete na srdce, nezískate len ašpiráciu, ale dostane sa vám tiež naplnenie tejto ašpirácie: nekonečného mieru, svetla a blaženosti.

Líšia sa duše svojimi vlastnosťami?

Sri Chinmoy: V skutočnosti nie je medzi dušami žiadny základný rozdiel, okrem stupňa ich prejavenia. Všetky duše majú rovnaké možnosti, či už obývajú najnižšiu, alebo najvyššiu formu života.
Musíme mať ale na pamäti, že Najvyšší prejavuje sám seba prostredníctvom rôznych duší nekonečnými spôsobmi. Duše prejavujú rôzne aspekty Jeho Božskosti. Napríklad jedna duša môže prejavovať Svetlo, druhá Silu, tretia Krásu a tak ďalej. Niektoré duše sa prejavením svojich skrytých schopností v procese reinkarnácie stali veľkými duchovnými Majstrami. A všetky duše ich nakoniec budú nasledovať.

Čo chce moja duša?

Sri Chinmoy: Duša každého človeka chce, aby ju počúvalo telo, vitál, myseľ a srdce. Ako zistíš, že s tebou hovorí duša? Duša hovorí neustále, ale musíš zariadiť, aby tvoja myseľ bola úplne tichá. Musíš sa modliť k Najvyššiemu, aby udržal tvoju myseľ v tichosti. Ak dokážeš udržať svoju myseľ v tichosti, určite budeš počuť diktát svojej duše. Tvoja duša a duše všetkých ostatných chcú, aby sa z vás stali dokonalé nástroje nášho Pána Milovaného Najvyššieho a ak chceš spoznať posolstvo svojej duše, musíš udržať svoju myseľ absolútne tichú a pokojnou. Nedovoľ vôbec žiadnej myšlienke, či už dobrej alebo zlej, aby vstúpila do tvojej mysle.

Čo určuje kvalitu duše?

Sri Chinmoy: Kvalitu duše určuje samotná duša a svetlo súcitu Najvyššieho. Duša prijíma a vstrebáva svetlo súcitu Najvyššieho v závislosti na svojej vnímavosti. Aké sú kvality duše, to závisí na tom, koľko je duša schopná prijať svetla súcitu Najvyššieho, ktoré má všetky kvality, ktoré duša potrebuje. Bohužiaľ, keď duša zostúpi na zem, božské kvality, ktoré prijíma od Najvyššieho, sú zahalené pozemskú nevedomosťou. Duša je vždy slobodná, ale keď vstúpi do pozemskej arény, stretáva sa s temnotou a prekážkami. Tie vstupujú do duše a pre dušu sa stáva ťažké zbaviť sa ich a vyniesť do popredia svoje božské kvality. Ale všetky božské kvality, ktoré duša potrebuje, pochádzajú jedine zo svetla súcitu Najvyššieho. Vnímavosť duša určuje, ktorú božskú kvalitu duša získa v nesmiernom množstve a ktorú kvalitu získa v menšej miere.

Posolstvo duše

Tvoja duša má zvláštne posolstvo. Vzhľadom k svojmu zdraviu zabudni na svoju minulosť, najmä v mysli a tele. Musíš úprimne cítiť, že máš dobré zdravie, pevné zdravie. Tvoja duša chce, aby si presvedčil svoju myseľ, že nie si chorý, slabý, unavený a vyčerpaný. Tvoja duša ťa neklame. Tvoja duša dychtí po tom, aby ti mohla dať svoje schopnosti a možnosti. Ale namiesto toho, aby si tieto veci prijal, neustále sa stotožňuješ so svojim telom, ktoré povedzme trpí.

Musíš cítiť tak často, ako je len možné, že nie si telom, ale si dušou. Problém spočíva v tom, že duša je pre nás neurčitý pojem, je to pre nás len slovo. My vieme, ako sa to slovo vyslovuje, ale dušu nezakúšame. Práve preto, že ju nevidíme a necítime, máme pocit, že je to možno mentálna halucinácia alebo povera. Ale duša je skutočnosť. Je to božskosť vo vnútri nás.

Musíš cítiť, že duša v tebe je posvätná. Možno nie si schopný ju vidieť, ale môžeš kedykoľvek otvoriť svoje srdce a cítiť ju. Je to ako s láskou. Nemôžeš ju vidieť, ale vieš, že ju máš.

Ver v existenciu svojej duše. Keď ju nebudeš kŕmiť, nebude sa môcť prejaviť. Je pravda, že duša je nezrodená a nesmrteľná, ale keď sa nebudeš modliť a meditovať, duša nezíska príležitosť prejaviť Boha.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.