Image

Duchovný život a duchovná cesta

Je veľa ciest, ale cieľ je ten istý.

Rôzni ľudia vám povedia rôzne názory na to, čo je to duchovný život.

A v podstate každý z týchto názorov je správny pre toho konkrétneho človeka, ktorý ho vysloví. Ako je to možné? Ako môže mať duchovný život toľko významov? Každý človek je na určitom stupni vývoja. Hovoríme o duchovnom vývoji.

Aj keď skeptici a materialisti by určite radi namietali, že niečo také ako duchovný život a vývoj neexistuje. Dokonca aj tento názor je správny, pre nich. Dá sa to prirovnať k rebríku a jeho priečkam. Všetci sa šplháme po tomto rebríku, aby sme dosiahli cieľ. Niektorí sú iba na začiatku, na spodných priečkach, iní sú zase o kúsok vyššie, ďalší zase tak vysoko, že ich nevidíme. V závislosti od toho, na ktorej priečke sa nachádzame, máme svoj názor na duchovný život. Tí, ktorí sú najnižšie, to sú tí skeptici a materialisti, volajme ich „neprebudení“. Spokojne si hovejú vo svojej nevedomosti a oddávajú sa zmyslovým pôžitkom života.

Ako sa teda máme vysporiadať s otázkou duchovného života? V prvom rade sa toho netreba báť. Duchovný život alebo vnútorný život, je niečo úplne normálne a prirodzené. Jedného dňa každý človek bude žiť duchovným životom a priblíži sa k Bohu natoľko, že ho zrealizuje. To je predurčená a istá vec. Jediná rada, ktorá má pre začínajúcich hľadajúcich zmysel je, že sa treba riadiť srdcom. Srdce je miesto, kde sa nachádza naša duša. Duša má priame spojenie s Najvyšším a tak, keď dokážeme počúvať svoju dušu, počúvame tak Najvyššieho, ku ktorému mierime.

Duchovný život začína vtedy, keď začneme vo svojom vnútri cítiť, že je niečo viac ako len narodenie, smrť a prežívanie medzi tým. Život, ja, moje bytie, to všetko musí mať hlbší význam. Nie sme iba hmota, ktorá sa jedného dňa rozpadne a zostane po nás len spomienka v mysli našich blízkych. Duchovný život začína vierou. Aj keď tu by sa dalo polemizovať, pretože viera je niečo, čo majú aj materialisti a ľudia, ktorí v Boha, duchovno a dušu neveria. Je to ich viera v to, že nič také neexistuje. Sú o tom presvedčení, veria tomu, a to aj napriek tomu, že nemajú žiadne dôkazy o tom, že to tak je. Pokiaľ však máme vieru v opak, žijeme duchovný život.

Keď už si uvedomíme, že veríme v niečo viac a vonkajší život nás nedokáže uspokojiť a urobiť šťastnými, obrátime svoju pozornosť do svojho vnútra. Žiť duchovným životom vôbec neznamená byť zatvorený niekde v kláštore a celý deň sa modliť a meditovať. Nie. Sri Chinmoy svojím príkladom nám všetkým ukázal, že duchovný život sa dá žiť aj v západnej civilizácii.

Začali sme teda s vnútorným pocitom, ktorý sa nazýva ašpirácia. Tá nás „núti“ zamyslieť sa a hľadať viac informácií o tom, čo cítime a ako ten pocit rozvíjať. A tu sa dostávame k duchovnej ceste. Každý z nás, kto žije duchovným životom, si vybral určitú cestu. Je ich mnoho a nedá sa kategorizovať, ktorá cesta je vhodná práve pre vás. To musíte zistiť len vy sami.

Ale poďme po poriadku. Pod pojmom duchovná cesta rozumieme akýkoľvek smer, ktorý nás vedie duchovným životom. Môže to byť náboženstvo (akékoľvek – kresťanstvo, islam, hinduizmus, budhizmus…), ezoterika, meditácia, joga, filozofia alebo nasledovanie Majstra (gurua).

Ešte predtým, ako nastúpime na niektorú z duchovných ciest, sa musíme naučiť počúvať svoje srdce,
svoju dušu, svojho Najvyššieho kormidelníka. Dorozumievacím jazykom je meditácia. Prostredníctvom meditácie dokážeme utíšiť svoju myseľ. Keď utíšime svoju myseľ, do popredia vystúpi naše srdce, ktoré nám povie, po ktorej duchovnej ceste máme kráčať, aby sme sa priblížili k Bohu.

K zasväteniu do tajov meditácie sa zíde vedenie niekoho, kto už meditáciu praktizuje. Sri Chinmoy Centrum organizuje pravidelné kurzy meditácie, na ktorých sa dozviete základy meditácie, rôzne meditačné techniky, techniky dýchania a ďalšie informácie, ktoré vám v začiatkoch pomôžu. Naším poslaním je uľahčiť ľuďom prístup k meditácii bez ohľadu na to, či budú alebo nebudú nasledovať filozofiu Sri Chinmoya.

Cesta, po ktorej kráčame my, žiaci a nasledovníci Sri Chinmoya, je jednou z mnohých ciest. My sme si ju vybrali preto, lebo pre nás je to predurčená cesta. Ak vám vaše srdce povie, že toto je cesta, po ktorej sa máte vydať, veľmi radi vás uvítame medzi nami. Po ukončení meditačného kurzu budete môcť pokračovať ďalej v praktizovaní meditácie a duchovného života v našej komunite. Ak budete cítiť, že táto cesta nie je pre vás, je to v poriadku. V takom prípade musíte vyskúšať inú cestu. Základ vám ale už ostane. Uvedieme vás do tajov meditácie, čo vám pomôže pri vašich ďalších krokoch.

Dôležité je urobiť ten prvý krok. Začať. Cesta je dlhá. Môže sa vám zdať, že po nej utekáte rýchlosťou vetra. Inokedy pomaly kráčate vpred, dokonca môžete aj zastať. To vôbec nevadí. Tak ako sú prekážky v bežnom živote, rovnako natrafíte na prekážky aj v živote duchovnom.

Predstavte si, keď sa na seba pozriete odteraz za rok. Čo uvidíte? Človeka, ktorý vykročil vpred a začal sa rozvíjať alebo človeka, ktorý si iba kladie otázky, ale nič neurobil pre to, aby na ne našiel odpoveď? Ak dnes, hneď teraz začnete, o rok, keď sa obzriete späť, budete spokojný, že ste tento dôležitý krok urobili. Ten čas uplynie tak či tak a je len na vás, ako ho využijete.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.