Image

Dievčenská spevácka skupina Agnikana´s Group

Agnikana’s Group je dievčenská spevácka a inštrumentálna skupina, ktorá vznikla v roku 1997 a zasvätila svoju tvorbu prejaveniu hudby Sri Chinmoya. Členovia skupiny sú prevažne z Českej republiky, ale i zo Slovenska, Rakúska a Švajčiarska.

Od prvého koncertu v júni 1997 ponúkli verejnosti viac ako 200 koncertov po krajinách Európy, Ázie a Severnej Ameriky a vydali štyri hudobné CD – Bhagaban, In My Heart-Sky, Dream always Dream a Premaloker.

Pozrite si ukážku z ich vystúpenia na koncerte Songs of the Soul z roku 2006 v Budapešti.

Pri speve sa pokúšame vytvoriť a uchovať atmosféru harmónie, mieru, čistoty a oduševnelosť, aby mohol každý poslucháč získať čo najviac z meditatívnych kvalít piesní a súčasne oceniť aj ich melódie.“ Hovoria dievčatá.

Autorom všetkých piesní, ktoré skupina spieva, je učiteľ meditácie Sri Chinmoy a sú prezentované v originálnom jazyku, v ktorom boli zložené – v bengálčine a angličtine. Hudba je ale našťastie veľkým kúzelníkom a dokáže svojím univerzálnym kľúčom otvoriť dvere od každého srdca nehľadiac na jazyk, v ktorom sú piesne zložené. Ak poslucháč vníma hudbu svojím srdcom, je schopný jej celkom porozumieť. V ten okamih si uvedomí, že sa vo vnútri nej nachádza nekonečné more mieru a všetko presahujúce ticho.

V súčasnosti má 13 členov. Pravidelne organizuje koncerty meditatívnej hudby pre verejnosť. Sri Chinmoy zložil viac než 19 000 piesní, z ktorých Agnikana´s Group vyberá len nepatrnú časť a sprostredkováva ju vo svojom aranžmá okolitému svetu. Spev je sprevádzaný hrou na indické a západné hudobné nástroje, ako je indické harmónium, santur, priečna flauta, harfa, gitara, metalofón a zvončeky.

Až na výnimku Bhoiravi z Viedne nie sú dievčatá profesionálni hudobníci, ani speváci. Členov skupiny nespája svet hudby – nie je to profesionálna hudobná skupina – ale svet meditácie. Cez meditáciu sa v sebe snažia objaviť vnútorné bohatstvo v podobe lásky, vnútorného mieru, porozumenia a priateľstva a cez meditatívnu hudbu sa ho snažia ponúknuť ostatným. Hlavnou prednosťou skupiny je sila jednoty spevu. Cez spev sa snažia poslucháča zaviesť do ticha jeho srdca a ukázať mu nový svet.

„Ďalšou spoločnou filozofiou našej skupiny je snaha o neustále rozvíjanie seba samého a filozofia sebaprekonávania. Každý deň môže byť štartom niečoho nového, viac napĺňajúceho a pravdivého. Nie je dôvod zostať na tom mieste, kde sme sa včera zastavili. Cieľom pre deň nasledujúci je posunúť sa aspoň o drobný kúsok ďalej a prekonať už dosiahnuté.“

Hoci tomu nemusíte veriť, všetky dievčatá ubehli maratón (42,6 km). Nie preto, že sú vrcholové športovkyne, ale preto, že chceli a tiež preto, že vedia, že je to možné. Keď niečo naozaj chceme, nie je dôvod toho nedosiahnuť.

Na ich nahrávkach a koncertoch počujete hrať Agnikana a Abhejali na indickej harmónium, Keertivati a Anupama na flautu, Godavari a Abhari na gitaru, Bhoiravi na husle, Bhargavi na metalofón, Divyata na santur. S Neelabha, Padapa, Vinati, Sadajyoti, Charumati a Anusobhini sú všetky súčasne i speváčky.

Dievčatá majú aj svoju webstránku

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.