Image

Byť či nebyť vegetarián?

Je nevyhnutné, aby som bol vegetariánom, ak chcem viesť duchovný život?

Vegetariánska strava zohráva v duchovnom živote svoju úlohu. Čistota je pre ašpirujúceho človeka nanajvýš dôležitá. Túto čistotu si musíme vytvoriť v tele, vo vitáli a v mysli. Keď jeme mäso, vstupuje do nás agresívne zvieracie vedomie. Naše nervy sa stávajú podráždenými a nepokojnými a to môže rušiť našu meditáciu. Ak hľadajúci neprestane jesť mäso, obyčajne nezíska jemné zážitky alebo jemné vízie.

V určitom období bolo zvieracie vedomie nevyhnutné pre pohyb vpred. Zvieratá sú od prírody agresívne, no zároveň je v zvieracom vedomí istá dynamická priebojnosť. Keby sme nemali zvieracie vlastnosti, zostali by sme nehybní ako stromy, alebo by sme zostali vo vedomí kameňa, v ktorom nie je žiadny rast ani pohyb. Ale bohužiaľ, zvieracie vedomie má tiež veľa neosvietených a ničivých vlastností. Teraz sme vstúpili do duchovného života, preto úloha zvieracieho vedomia už nie je v našom živote potrebná. Zo zvieracieho vedomia sme vstúpili do ľudského vedomia a teraz sa snažíme vstúpiť do božského vedomia.

Jemné vlastnosti ovocia a zeleniny nám pomáhajú, aby sme vo svojom vnútornom živote a tiež vo vonkajšom živote získali vlastnosti ako sladkosť, jemnosť, jednoduchosť a čistota. Ak sme vegetariánmi, pomáha to našej vnútornej bytosti, aby zosilnela. Vo vnútri sa modlíme a meditujeme. Navonok nám tiež pomáha jedlo, ktoré prijímame od Matky Zeme. Dáva nám nielen energiu, ale aj ašpiráciu.

Niektorí ľudia cítia, že mäso je to, čo im dáva silu. Ale ak by šli hlboko dovnútra, možno by zistili, že to, čo im dáva silu, je ich vlastná predstava o mäse. Človek môže tento názor zmeniť a cítiť, že to, čo mu dáva energiu, nie je mäso, ale duchovná energia, prestupujúca jeho telom. Táto energia pochádza z meditácie a zároveň zo správnej výživy. Sila, ktorú človek môže získať z ašpirácie a meditácie, je nekonečne väčšia než sila, ktorú môže získať z mäsa.

Veľa duchovných hľadajúcich prišlo k záveru, že vegetarián môže robiť v duchovnom živote rýchlejší pokrok. Ale popri vegetariánskej strave sa musí človek modliť a meditovať. Ak má niekto ašpiráciu, vegetariánska strava mu značne pomôže. Čistota tela pomôže jeho vnútornej ašpirácii, aby sa stala intenzívnejšou a dušeplnejšou. Ale na druhej strane, ak niekto nie je vegetarián, neznamená to, že neurobí duchovný pokrok alebo nebude môcť realizovať Boha.

Takže pre realizáciu Boha nie je vegetariánstvo nevyhnutné?

Iba tým, že sa človek stane vegetariánom, nerealizuje Boha. To je nemožné. Mnohí ľudia sú vegetariáni, ale nie je veľa tých, ktorí realizovali Boha. V Indii sa očakáva, že všetky vdovy z vážených rodín sa stanú vegetariánky. Ale keď spočítate všetky indické vdovy, nenájdete medzi nimi mnoho tých, ktoré realizovali Boha. Kým sa tieto ženy nebudú modliť a meditovať nanajvýš úprimne a oddane, budú robiť veľmi malý duchovný pokrok.

Keď prestanete jesť ryby a mäso, neuskutočníte Boha cez noc. Zďaleka nie! Nesmiete očakávať tak veľké výsledky od tak malého úsilia. Ale zvýši to vašu ašpiráciu. Vaše mierne kvality, jemné kvality, ašpirujúce kvality vyjdú do popredia skôr. Všetko záleží na tom, ako rýchlo chcete robiť pokrok. Ak cítite, že sa počíta každá sekunda, ak cítite, že vášmu cieľu nie je žiadneho konca, potom najlepšie je dosiahnuť vecí, ktoré sú pred vami, čo najskôr.

Cítite, že je pre ašpiranta dôležité dodržiavať vegetariánsku stravu?

Odpoveď bude áno aj nie. Záleží to na každom ašpirantovi. Všetci vieme, že sme prišli zo zvieracieho kráľovstva. Veríme v znovuzrodenie. Kedysi sme teda všetci boli zvieratami. Teraz sme vošli do ľudského stvorenia. Pokračujeme a vyvíjame sa a silou svojej ašpirácie všetci realizujeme Boha.

Pre ašpiranta je vhodné byť vegetariánom predovšetkým preto, že keď je mäso, vstupujú do neho agresívne kvality zvieraťa. Snažíme sa žiť život mieru a pokoja. Ak úprimne chceme takýto život, je od nás hlúpe, aby sme jedli niečo, čo náš mier a pokoj zmenší a bude to stáť v ceste našej meditácii, koncentrácii a ďalším veciam. Vždy sa teda odporúča prijať vegetariánsky štýl života. Na druhú stranu sú časti sveta, kde je neobyčajná zima a kde nie je možné žiť len z rastlín. Tam môžu vydržať na zemi, jedine keď budú jesť mäso. Potom sú tiež niektorí úprimní hľadajúci, ktorých fyzická stavba je veľmi slabá. Napríklad niektoré veľmi choré deti potrebujú na krátky čas mäso, aby znovu získali silu. Iní jedia mäso od samého začiatku života a teraz si už vytvorili taký zvyk, môžete povedať taký zlozvyk, že bez mäsa nevydrží ani jeden deň. Čo narobia? Na jednej strane majú úprimnú ašpiráciu, naozajstnú ašpiráciu, ale ich telo sa búri. V takýchto zriedkavých prípadoch cítim, že by mäso mali jesť.

Ako všeobecné pravidlo je ale vždy vhodné byť vegetariánom, pretože sa snažíme odstrániť zo svojej prirodzenosti zvieracie vlastnosti a sklony. Už keď sa ponoríme hlboko do seba, vidíme, že máme dve rozdielne kvality či prirodzenosti – božskú a nebožskú. To nebožské je zvieracie v nás a zvieracie v nás bude vždy agresívne a ničivé. To božské v nás bude vždy osvietené a bude smerovať vpred. Ak chceme ísť a bežať k svojmu cieľu, musíme sa zbaviť svojho zvieracieho života. Aby sme to dokázali, musíme do seba prestať prijímať akékoľvek zvieracie kvality v podobe mäsa alebo v inej podobe.

Aby sme sa vrátili k vašej otázke; povie Ak niekto povie, že aby človek realizoval Boha, musí byť vegetarián, alebo že človek nemôže realizovať Boha, kým nie je vegetarián, je to číra hlúposť. Je veľa tých, čo jedli mäso, a realizovali Boha: Kristus a Vivékánanda, keď spomeniem len dvoch. Pred niekoľkými mesiacmi mi niekto povedal, že aby mal veľa čistoty, prestal jesť mäso, ale zároveň mal pocit, že tým, že sa stane vegetariánom, bude schopný realizovať Boha. Nebude musieť meditovať, nebude sa musieť koncentrovať. Len tým, že sa stane vegetariánom, bude môcť dosiahnuť jednotu s Absolútnym. Povedal som mu teda, že v Indii je všetkým vdovám bez výnimky zakázané jesť mäso. Keď ich manžel zomrie, v ten istý deň musia prestať jesť mäso. Aj cez svoju najhlbšiu lásku a úctu k indickým vdovám si nemyslím, že sú to všetko duše, ktoré realizovali Boha. Takýto pocit z vegetariánskeho spôsobu života je absurdný. Musíme dosiahnuť rovnováhu. Úprimnému ašpirantovi sa určite odporúča a dozaista mu pomôže, keď sa stane vegetariánom.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.