Image

Buď šťastný!

Pri príležitosti Medzinárodného dňa šťastia, ktorý vyhlásila OSN na 20. marca, sme pre vás pripravili sadu inšpiratívnych kartičiek pre váš šťastný deň.

Od roku 2013 oslavujeme 20.marca netradičný sviatok – Medzinárodný deň šťastia. Na návrh kráľovstva Bhután sa na ňom uznieslo všetkých 193 členských štátov OSN. Malé himalájske kráľovstvo prišlo s konceptom indikátora národného šťastia už na začiatku 70. rokov a nadradilo ním inde bežne používané merítko hrubého národného produktu.

Priekopnícky čin Bhutánu znie mnohým ľuďom sympaticky, aj keď väčšina zrejme neverí, že by niečo také mohlo naozaj prakticky fungovať. Ako chcete merať šťastie, že? Pre každého môže šťastie znamenať niečo iného. Niekomu stačí ku šťastiu slnko a krásny deň, iný potrebuje ku šťastiu nové auto alebo dom s bazénom.

Tu je potrebné ale pochopiť, že východné národy sa na šťastie pozerajú inak než ľudia na Západe. Náš bežný pohľad na šťastie výstižne charakterizuje jeden článok, ktorý autor venoval téme Dňa šťastia. Navrhuje v ňom rôzne spôsoby ako si urobiť radosť. Napríklad dopriať si dovolenku, predstaviť si vysnívané zamestnanie alebo prispieť na charitu.

Znamená však dopriať si radosť a byť šťastný to isté? Byť skutočne šťastný by malo znamenať žiť naplnený, spokojný, harmonický život, a ten nám krátkodobá radosť neponúkne. Dnes máme radosť, cítime sa šťastní, a zajtra sa už opäť utápame v starostiach a depresii. Je to prchavý pocit naplnenia, ktorý netrvá.

A aj tak žijú okolo nás ľudia, ktorí na prvý pohľad šťastní sú. Celý ich život – ich správanie, názory, postoje, vyžarujú vyrovnanosť a radosť zo života. Poznáte tiež niekoho takého? Ako je možné, že je ich život skutočne šťastný? Odpoveď je prekvapivo jednoduchá. Pretože sú šťastní sami so sebou.

Kde hľadáme väčšinou šťastie my? Okolo seba. Myslíme si, že keď budeme mať pekný dom, budeme šťastní. Keď budeme úspešní a ocenení v práci, budeme šťastní. Ale čo keď je to práve naopak? Čo keď musíme byť najskôr šťastní sami so sebou, aby sme našli šťastie aj okolo seba? Ak sme vnútorne šťastní, vyrovnaní, naplnení a spokojní, tak sa náš vnútorný postoj premietne do všetkého čo robíme. Vnútorné šťastie je potom zdrojom šťastného manželstva, harmonických vzťahov s okolím, spokojnosti v práci, pocitu dostatku v materiálnom živote. Pokúsme sa začať sami na sebe. Prijať sa takými, akí sme, a zároveň pracovať na tom, aby sme sa každý deň stali lepšími ľuďmi. Už to samo o sebe nám dá šťastie. A vnútorné šťastie sa začne premietať aj do nášho každodenného života.

text: Abhisar Laža

„Každý deň
je len jedna vec,
ktorú sa máme naučiť.
Ako byť úprimne šťastní.

– Sri Chinmoy —

Každý deň si vytiahnite niekoľko kartičiek alebo ich rozdávajte svojim priateľom, pretože ako hovorí Sri Chinmoy: „Šťastie, o ktoré sa podelíme, sa zväčšuje. Smútok, o ktorý sa podelíme, sa zmenšuje.“

Recenzie

Recenziu v českom jazyku nájdete aj tu

Kartičky si môžete zakúpiť vo vašom obľúbenom kníhkupectve alebo priamo v našom eshope

SlnecnaCesta.sk

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.