Image

Ako poraziť stres vďaka meditácii

https://bratislavameditacia.sk/media/10-sposobov-ako-zmiernit-stres.mp4

V tomto modernom svete je zriedkavé stretnúť sa s niekým, kto sa nesťažuje na množstvo stresu, ktorý prežíva. Neexistuje však žiadny dôvod, prečo by sme sa nemohli vyrovnať s týmto zbytočným stresom; do značnej miery je na nás, či dovolíme stresu a starostiam ovládať náš život. Namiesto toho, aby sme prechádzali životom vystresovaní, môžeme rozhodne zaujať iný prístup. Stres nám zabraňuje žiť jasný, zdravý a pokojný život. Stres sa môže hromadiť v našich emóciách, tele aj mysli. Existuje mnoho účinných techník na zníženie psychického stresu, ale ukázalo sa, že väčšina z nich neponúka dlhodobé výsledky.

Je tu však meditácia, ktorá nám prináša účinnú pomoc pri boji so stresom.

Keď sa pomocou meditácie naučíme skoncentrovať a upokojiť myseľ, objavíme zdroj skutočného a hlbokého vnútorného pokoja, ktorý je v našom duchovnom srdci. Objavenie tohto hlbokého vnútorného pokoja je zjavením, ktoré sa časom rozvinie do pevného a spoľahlivého zdroja pokoja a harmónie.

Sri Chinmoy povedal: „Bez horizontu je náš vnútorný pokoj, ako obrovská obloha. Obklopuje všetko.“

Božský mier, aj naša duša sa môžu prejaviť, keď sme schopní umlčať svoje myšlienky a meditovať na naše duchovný srdce (umiestnené v strede hrude) alebo Anahata čakru (srdcovú čakru). Skoro ráno je čas, kedy je ľahšie sa sústrediť a vyčistiť myseľ, s pomocou nášho srdca. Tým, že začneme praktizovať jednoduché techniky dýchania, vizualizácie, či pozitívnych emócií, môžeme z najhlbšej časti našej bytosti vyvolať vlastnosti mieru, harmónie a pokoja. Táto fontána je nevyčerpateľná a môže sa znova a znova používať, aby bola silnejšia, pevnejšia a prirodzenejšia v každodennom živote.

Otázka: Ako mám meditovať, keď som vystresovaný a vyčerpaný?

Sri Chinmoy: Keď ste vystresovaný a vyčerpaný, zvyčajne je to preto, že ste veľmi tvrdo pracovali. Ľahnite si na štyri až päť minút a dýchajte čo najpomalšie. Počas dýchania musíte cítiť, že mier prichádza a vstupuje do vašej mysle. Cirkuluje vašim telom od hlavy až po päty. Cíťte, že všetky vaše nervy dostávajú výživu. Snažte sa dýchať čo najpomalšie a najtichšie.

Hoci sa nám podarí pocítiť mier, harmóniu a pokoj len na pár sekúnd, stačí to na to, aby sme tieto pocity uskladnili vo vnútornej nádobe a niesli si ich so sebou počas celého dňa.

Neskôr, keď počas dňa čelíme situácii, ktorá v nás vyvoláva stres, môžeme vnútorne navštíviť túto nádobu plnú mieru, ktorú sme vytvorili v našom srdci a načerpať energiu mieru, harmónie a pokoja, ktorú sme si ráno vytvorili a uskladnili v tej nádobe, aby sa prejavila a porazila stres, ktorému čelíme.

Vzývanie mieru z hĺbky našich sŕdc je jednou z najlepších techník na odstránenie stresu v nás. Na začiatku to možno bude chcieť trochu praxe, ale stojí to zato. Je to najjemnejší spôsob ako preplávať príliv napätia smerom k harmonickejšiemu svetu.

Máme pre vás ešte 10 jednoduchých spôsobov ako zmierniť stres vo vašom živote.

1. Meditujte: Stres je hromadenie myšlienok, ktoré sa točia okolo našej mysle. Cítime sa stresovaní len preto, že našej mysli dominujú negatívne a stresujúce myšlienky. Meditácia nás učí, ako opustiť naše myšlienky a kultivovať pokojnú myseľ. Ak sa naučíme ponoriť sa hlboko do vnútra, naše duševné starosti a obavy sa vyparia. Bez ohľadu na to kde sa nachádzame, vnútorný pokoj, ktorý získame z meditácie, bude rezervou, z ktorej môžeme čerpať v časoch potenciálneho stresu. Ako hovorí Sri Chinmoy: „Ak máte vnútorný pokoj, nikto vás nemôže donútiť, aby ste boli otrokom vonkajšej reality“.

2. Robte iba jednu vec naraz. Je ľahké vyvíjať na seba tlak, myslieť si, že musíme robiť niekoľko vecí naraz. Tento tzv. multi-tasking nám však prináša stres. Z praktického hľadiska to znamená, že nemusíme robiť nič dobre. Namiesto toho, aby ste naraz držali niekoľko problémov v mysli, prijímajte problémy po jednom. Rozhodnite sa, čo má najvyššiu prioritu – vysporiadajte sa s tým ako najlepšie viete a potom prejdite na ďalší problém.

3. Zredukujte svoje túžby. Ak chcete byť šťastní a menej stresovaní, skúste znížiť svoje očakávania a túžby. Namiesto toho, aby ste sa donekonečna snažili potešiť svojho šéfa alebo zarobiť peniaze, buďte ochotní prijať šťastnú strednú cestu. Zarábanie peňazí nie je jedinou prioritou v živote. Ak znížite svoje túžby okamžite pocítite, že sa vaše napätie vyparí.

4. Nezaťažujte sa problémami iných. Máte určite dosť vlastných problémov aj bez toho, aby sme si vzali na starosti ešte problémy iných ľudí. Navyše nemôžete vyriešiť problémy inej osoby (na vnútornej úrovni určite nie). Prevzatie ich stresu im nepomôže; iba to zvyšuje ten náš stres. To neznamená, že budeme ľahostajní k osudu iných. Nie, budeme sa snažiť ponúknuť dobrú vôľu a praktickú pomoc, ale dá sa to urobiť s pocitom nezávislosti; nepomôže ak sa budeme strachovať za nich.

5. Naučte sa povedať nie. Ak máte pocit, že sa vo vašom živote deje príliš veľa vecí, musíte sa pozrieť na to, či to, čo robíte, čo je skutočne dôležité. Pristihli ste sa pritom, že robíte veci len preto, že sa neodvažujete povedať nie? Ak nás ľudia požiadajú, aby sme prevzali zbytočnú zodpovednosť, musíme si byť istí a ochotní povedať nie. Nemá zmysel, aby sme sa stresovali len preto, že sa snažíme potešiť iných ľudí.

6. Naučte sa vypnúť. Život je stresujúci, denodenne sa ocitáme v osídlach stresujúcich situácií. Mali by sme sa však naučiť pozrieť sa na väčší obraz. Utečte preč zo stresového prostredia – choďte do prírody a zažite rozľahlosť a mier, ktoré sú všade okolo. Ak sa dostanete von zo zabehnutých koľají, v ktorých sa nachádzate, znížite si úroveň stresu.

7. Urobte si čas pre seba. Máme k dispozícii 24 hodín denne. Nemusíte tráviť každý okamih tým, že riešite problémy iných a kryjeme im chrbát. Stanovte si prioritu –  nájsť si čas pre seba. Necíťte sa previnilo – ak môžete meditovať 20 minút ráno, vnútorný pokoj, ktorý získate, ocenia všetci a budete oveľa šťastnejší a produktívnejší.

8. Vytvorte si relaxačné prostredie. Je vaše miesto posiate nezaplatenými účtami, polovičnými projektmi, špinavým riadom a oblečením? Ak je vaše prostredie neupratané, budete stresovaný. Ak si veci upracete a budete zachovávať poriadok a čistotu, bude to mať samo o sebe upokojujúci účinok. Namiesto toho, aby ste videli neustále veci, ktoré ste neurobili, budete si môcť oddýchnuť a vychutnať si svoje okolie. Nepodceňujte vplyv čistého a pokojného prostredia.

9. Pamätajte si, že nikto nie je nepostrádateľný. Pocit, že ste nepostrádateľní, je veľmi stresujúci. Nikto však nie je skutočne nepostrádateľný. Ak sa môžete zbaviť tohto pocitu, že druhí nemôžu bez vás pracovať či žiť, budete mať väčšiu pokoru a automaticky znížite úroveň stresu.

10. Usmievajte sa. Život je oveľa jednoduchší, ako si myslíme. Ste v strese? Skúste sa na seba usmiať; skúste sa usmiať na druhých. Keď sa usmievame, uvoľňujeme veľa vnútorného napätia a šírime radosť. Je to jednoduchý a efektívny spôsob, ako znížiť stres a zároveň podporiť mier a šťastie.

ZDIEĽAŤ ČLÁNOK

Zanechaj svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.