5 mantier, ktoré môžu zmeniť váš život

Pozitívna sila slov sa často podceňuje. Slová sú silné, pretože v našej mysli vyvolávajú určité emócie, myšlienky a presvedčenia. To je dôvod, prečo slová ako „láska“ a „nádej“ môžu pri správnom použití vyvolať v ľuďoch dobrý pocit.

Čo keby som vám povedal, že si stačí opakovať niekoľko slov a môžete si zmeniť svoj život k lepšiemu? Uverili by ste mi alebo by ste boli skeptickí? Nebodaj by ste si pomysleli, že už zase nejaký mudrlant ide hovoriť o spirituálnych veciach? Nech už táto otázka na vás zapôsobí akokoľvek, faktom je, že vďaka sile slov sú ľudia schopní prekonávať prekážky a dosiahnuť svoje životné ciele.

Určite si spomeniete na nejeden film a scénu, kde veliteľ vojska predniesol pred začiatkom boja zhromaždeným vojakom ohnivú, inšpiratívnu reč, aby ich povzbudil pred bitkou, či dokonca istou smrťou, ktorá mnohých z nich na bojisku čakala. Samozrejme, to je extrémna situácia, ale veľmi dobre nám ukazuje, že slová majú veľkú silu a za určitých predpokladov majú silu nielen inšpirovať, ale aj meniť naše životy.

Hovorím o mantrách – afirmáciách alebo krátkych frázach, ktoré si opakujeme. Mantry sa používajú už po stáročia k tomu, aby pomohli ľuďom dosiahnuť svoje ciele a zlepšiť si život. Predpokladá sa, že mantry majú silný vplyv na myseľ a telo. Môžu nám pomôcť prekonať ťažké časy alebo nám jednoducho pomôžu cítiť sa lepšie. Nejde o to mať mantru na všetko v živote, namiesto toho je to o nájdení tej správnej mantry, ktorá nami rezonuje.  Má to ale svoje pravidlá a závisí len na každom z nás, či mantra zafunguje alebo nie.

Čo je mantra

Starobylé sanskritské slovo MANTRA je definované ako posvätný zvuk alebo slovo, ktoré sa spieva na účely liečenia, ochrany alebo transformácie. Keď spievame mantru, opakujeme stále to isté slovo s cieľom sústrediť svoju myseľ a dosiahnuť väčší vnútorný pokoj. Existuje mnoho druhov mantier, ktoré sa dajú použiť v osobnom, ale aj profesionálnom kontexte.

Najznámejšou sanskritskou mantrou je „AUM“ (čítaj óm).

Mantry môžu byť účinným nástrojom na zmiernenie stresu a relaxáciu. Keď sa budete cítiť preťažení alebo vystresovaní, jednoducho sa zhlboka nadýchnite a nahlas alebo potichu si odrecitujte svoju mantru. Opakovanie mantry vám pomôže upokojiť sa a byť viac sústredení. Časom možno zistíte, že recitovanie alebo spievanie mantry sa stane automatickou reakciou na stres a úzkosť.

Ako mi môže mantra pomôcť?

Opakovaním mantry môžeme svoju myseľ naučiť, aby sa sústredila na to, čo chceme dosiahnuť. Mantra nám tiež môže pomôcť spojiť sa s božskou silou, ktorú má v sebe každý z nás a získať tak väčší vnútorný pokoj a vnútornú vyrovnanosť. Mantra v kombinácii s meditáciou, nás dokáže dostať do stavu hlbokého uvoľnenia.

A práve tu nastáva tá spomínaná sila mantry, ktorá dokáže transformovať naše životy. Keď sme v stave uvoľnenia, keď pociťujeme vnútorný pokoj a mier, keď z nás opadne stres, úzkosť, bolesť, tak sa môže prejaviť naša pravá duchovná podstata. To, čím skutočne sme.

Pomôžem si myšlienkou nášho duchovného učiteľa Sri Chinmoya. Aby sme mohli náš život pozitívne ovplyvniť, musíme dovoliť, aby dobré myšlienky vstúpili do nášho vedomia.

Predstavme si naše vedomie ako balón, ktorý je naplnený otráveným vzduchom, ktorý reprezentuje náš stres, bolesť, strach, žiarlivosť a iné nebožské kvality. Už tam nie je miesto pre nič iné. Čo teda musíme urobiť? Vypustiť ten otrávený vzduch, vyprázdniť našu myseľ a naplniť ju čistými, dobrými, pozitívnymi myšlienkami ako láska, nádej, priateľstvo, radosť, súcit, spolupatričnosť. To je cesta k našej transformácii.

Bez ostychu používam slová ako Boh, božský, nebožský, pretože my sme jeho súčasťou. Sme súčasťou celku, ktorý Boh predstavuje. Mantra a meditácia nám túto súčasť môže pomôcť objaviť. Niekto iný by mohol namiesto slova Boh použiť slovo energia, vyššia moc, alebo Najvyšší. Je to v poriadku, je to len iné pomenovanie toho istého elementu.

Sila mantry

Sila mantry spočíva v našej ochote a presvedčení prijať ju a nechať ju pôsobiť. Ak sme ochotní zbaviť sa odporu a otvoriť sa sile mantry, dovolíme jej, aby v našom živote robila zázraky. Keď mantru spievame alebo si ju opakujeme, otvárame sa možnostiam, o akých sme ani netušili. Mantra sa stane našou súčasťou a my môžeme začať prejavovať svoje túžby a ciele.

Ako nájsť svoju mantru?

Pri hľadaní mantry je dôležité vybrať si takú, ktorá v nás rezonuje, zanecháva v nás pocit božskosti, rozľahlosti. Ten pocit ľahko spoznáme, je to ako stisnutie srdca alebo motýliky v podbrušku.

Na výber je veľa mantier, preto si nájdite čas na to, aby ste našli takú, ktorá vám bude vyhovovať. Keď nájdete mantru, ktorá vás osloví, nezabudnite si ju pravidelne opakovať, recitovať alebo spievať, najlepšie nahlas, aby ste samých seba počuli a nechať tak pôsobiť silu jej posolstva.

Nasledujúca meditačná technika vám môže byť nápomocná pri hľadaní mantry:

 • Vyberte si jednu mantru (napríklad jednu, ktorú nájdete v tomto článku)
 • Posaďte sa do pohodlnej polohy a zatvorte oči.
 • Sústreďte sa na svoj dych. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite, môžete k tomu využiť techniku dýchania 4-4-6-2 (nádych 4 sekundy, zadržanie dychu 4 sekundy, výdych 6 sekúnd, zadržanie dychu 2 sekundy). Dôležité je, aby ste nerobili nič nasilu, malo by to byť pre vás prirodzené.
 • Keď si upokojíte svoje myšlienky a ponoríte sa do svojho vnútra, začnite si opakovať vybranú mantru.
 • Dovoľte mantre, aby s vami rezonovala, pocíťte silu jej posolstva, čo vám chce svojimi slovami povedať.
 • Pokračujte v opakovaní mantry tak dlho, ako budete chcieť.

Keď skončíte, zostaňte ešte niekoľko minút ticho sedieť a nechajte posolstvo mantry integrovať do svojho vedomia. Ako vo vás rezonuje? Čo cítite? Zvyčajne ak v sebe cítite pozitívnu zmenu alebo uragán šťastia, našli ste svoju mantru. Ak nie, skúste to znovu s inou mantrou.

Používanie mantier v profesionálnom kontexte

Sila mantry nie je obmedzená len na osobnú, spirituálnu stránku nášho života, ale má svoje miesto aj v profesionálnom živote. Mnohí úspešní podnikatelia používajú mantry na podporu uzdravenia, pokoja a transformácie.

Vo svete podnikania môže meditácia s mantrami vytvoriť pozitívne pracovné prostredie, znížiť stres a úzkosť, pomôcť sústrediť sa na ciele a dosiahnuť väčší úspech v profesionálnom živote, zvýšiť produktivitu, motiváciu, či kreativitu.

Ako používať mantru?

Ako som už spomínal, kľúčom k úspechu je nájsť mantru, ktorá v nás rezonuje a ktorá sa hodí na to, čo sa snažíme dosiahnuť.

Môžeme si vytvoriť vlastnú mantru alebo použiť mantru, ktorú vytvoril niekto iný, najlepšie duchovný Majster. Na internete a v knihách o meditácii a spiritualite je k dispozícii množstvo mantier.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo dávam najväčší dôraz k výberu mantier od duchovných učiteľov. Je pravdepodobnejšie, že mantra od duchovného učiteľa bude účinnejšia ako tá, ktorú si vytvoríme sami. Skutočný duchovný učiteľ strávil roky štúdiom a praktizovaním mantrickej meditácie a pozná najúčinnejšie mantry na dosiahnutie konkrétnych cieľov. Duchovný učiteľ má čisté úmysly, hlboko chápe, čo mantra znamená a akú má mantra silu.

Keď si nájdete tú vhodnú mantru, ktorá vami rezonuje, často si ju opakujte nahlas alebo potichu. Čím častejšie budete mantru opakovať, tým silnejšou sa stane.

Tu je niekoľko tipov, ako nechať mantru pôsobiť:

 • Vyberte si mantru, ktorá je pre vás dôležitá
 • Recitujte svoju mantru so zámerom a sústredením
 • Mantru recitujte (alebo spievajte) pomaly a rytmicky
 • Meditujte o význame svojej mantry
 • Dovoľte mantre, aby vo vás zarezonovala

Rady pre začiatočníkov

Ak ste v spievaní mantier nováčik, možno budete chcieť „chantovať“ len niekoľko minút denne. Je to úplne v poriadku. Keď sa v praxi udomácnite, môžete čas predĺžiť. Nezabudnite, že cieľom je sústrediť svoje myšlienky na mantru a na to, čo sa snažíte dosiahnuť.

Urobte si z toho svoj každodenný zvyk. Vyhraďte si na mantry rovnaký čas každý deň, aj niekoľkokrát denne, najlepšie ráno hneď po zobudení, keď je ešte vaša myseľ v polospánku a nevstúpili do nej aktívne myšlienky, ktoré začnú kradnúť vašu sústredenosť.

Vytrvajte. Nevzdajte to po niekoľkých dňoch. Vytvorte si silný dôvod k tomu, prečo chcete používať mantry, v čom vám majú mantry pomôcť. Takýto dôvod vás bude motivovať k tomu, aby ste pokračovali a nevzdali sa.

Je to proces učenia sa, rovnako ako v škole. Najprv musíme absolvovať materskú škôlku, kde nás naučia základné návyky. Potom postúpime na základnú školu, na strednú školu a nakoniec svoje štúdium zavŕšime vysokou školou. Nemôžeme hneď postúpiť na vysokú školu bez toho, aby sme absolvovali predchádzajúce stupne.

5 príkladov mantier, ktoré môžu zmeniť váš život

Tieto mantry sú často používané na uvedomenie si toho, kým sme, nášho miesta na tejto zemi, našej hodnoty. Dá sa povedať, že ide o  základné mantry pre tých, ktorí potrebujú pocítiť lásku, úctu, kontrolu nad vlastným životom, či spojenie so svojim božským ja.

 1. Som všetkým

Táto mantra nám pripomína, že sme všetkým sami pre seba. Zaslúžime si lásku a úctu, bez ohľadu na to, čo sa deje. Opakovaním tejto mantry si potvrdzujeme svoju vlastnú hodnotu.

 1. Som milovaný

Táto mantra nám dáva pocítiť, že nás Vesmír miluje a podporuje za každých okolností. Jej opakovaním posielame lásku a svetlo sebe aj ostatným.

 1. Mám to pod kontrolou

Táto mantra nám dáva najavo, že sme pánom svojho osudu. Keď ju opakujeme, preberáme späť kontrolu nad svojim životom a vydávame sa na cestu k úspechu.

 1. Som otvorený zmene

Táto mantra nám pripomína, že zmena je vždy možná – a že je nevyhnutnou súčasťou života. Keď si ju opakujeme, otvárame sa novým príležitostiam a možnostiam.

 1. Som spojený s božstvom

Táto mantra nás spája s našou vyššou podstatou a pripomína nám, že nikdy nie sme sami. Vždy je s nami naše vyššie Ja, každý deň, každú hodinu, každú minútu aj sekundu. Keď ju recitujeme, otvárame sa vedeniu a podpore z vyšších dimenzií.

Záver

„Chantovanie“ alebo ak chcete recitovanie, či spievanie mantier je silný spôsob, ako sa spojiť so svojou vnútornou múdrosťou a dosiahnuť osobnú transformáciu. Keď čelíme ťažkej situácii alebo keď jednoducho potrebujeme pokoj a uvoľnenie, mantra je na to ideálnym prostriedkom.

Nezabúdajme na to, že cieľom mantier je pomôcť nám spojiť sa s našim najvyšším ja. Nájdime si preto čas na vychutnanie tohto zážitku a nechajme mantru pôsobiť.

Ja používam mantry vo svojej meditačnej praxi už 10 rokov a zistil som, že sú účinné a pomáhajú mi v mnohých oblastiach môjho života. To, čo si však na spievaní mantier cením najviac je, že mi prinášajú skutočný pocit šťastia, ktorý vyviera z môjho vnútra, nie je ovplyvnený vonkajšími okolnosťami. Nejedenkrát sa mi stane, že z toho návalu emócií mi vyhŕknu slzy alebo sa začnem schuti smiať.

Na záver pripájam niekoľko mantrických piesní od môjho duchovného učiteľa Sri Chinmoya.

Aum Shanti Supreme Beloved
Mantra pre mier – Shanti je sanskritské slovo pre mier

Aum Govindaya Nama
Mantra pre ochranu – vzívanie Govinda

Ak máte tipy, komentáre, nápady na mantry a ich praktizovanie, podeľte sa o ne v komentároch nižšie.

Užite si cestu!

Mohlo by vás zaujímať

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.